Випуск №14. ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДИ І АГРАРНИЙ БІЗНЕС. ЯК ВОНИ ДІЛЯТЬ ГРОШІ, ЗЕМЛЮ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Відсутність в Україні легального ринку землі призводить до того, що великим агровиробникам доводиться витрачати багато часу і сил на роботу з дрібними власниками ділянок
Створювані по всій Україні об'єднані територіальні громади (ОТГ) мають величезні можливості і повноваження для розвитку територій, на яких вони розташовані. Їх адміністрації уповноважені не тільки контактувати між собою, а й співпрацювати з зарубіжними партнерами.

Будь-який бізнес, який вирішує зайти на територію ОТГ, отримує такі переваги, як швидке прийняття рішень, відсутність посередництва і прозорість.

Але для аграрного бізнесу не менш важливо і те, що сьогодні об'єднані громади отримують землі, які можуть бути цікаві інвесторам.

У 2018 р ОТО було передано 1,5 млн га придатних для обробітку земель.

"За цей рік 650 ОТГ отримали землю сільгосппризначення в комунальну власність. Вони отримали право володіти землями, наповнювати бюджет, раціонально використовувати ці землі", - сказав глава Кабміну Володимир Гройсман в грудні минулого року.

Розібратися в нюансах взаємин великого агрохолдингу і ОТГ нам допомогли представники Групи компаній Ukrlandfarming.

"Перш за все, ми в будь-якому випадку налаштовані на взаємодію. Чому? Ми користуємося землею, беремо її в оренду. Земля, в свою чергу, є власністю селян. Сьогодні вже є нові власники паїв або спадкоємці, діти, більшість яких уже, можливо, і не проживає на цій території. На жаль, люди виїжджають з села. Але ми налаштовані позитивно, тому що дбаємо про жителів сіл. В першу чергу, через органи місцевої влади або сільські ради, а тепер - ОТГ, - сказала в коментарі для " ДС "начальник відділу земельних ресурсів "Уклендфармінга" Світлана Щиборщ. - Але хоча більшість населених пунктів вже увійшли в ОТГ, ми постійно контактуємо з старостами (сільськими старостами, які раніше були сільськими головами)".

Соціальна роль агробізнесу
"За кожен гектар орендованої землі наш агрохолдинг виділяє на потреби сільрад і ОТГ соціальний внесок. Цільове призначення отриманих коштів в основному визначається на сесії сільради. Наша компанія, як правило, контактує з його главою або главою ОТГ. Скажімо, аж до 2017 р соціально - культурні об'єкти в селах (поки не почалася децентралізація) були не в кращому стані. З 2018-го кошти потроху почали надходити до місцевих бюджетів. Нам важливе розуміння того, що найбільш значимо для кожного конкретного села: школа, дитячий садок, медпункт, сільський клуб, який міститься за кошти місцевої громади, та ін. Зазвичай у нас є своє бачення розвитку території, і ми спільно з главою ОТГ або села визначаємо пріоритети з кола нагальних питань, - пояснили "ДС" в Ukrlandfarming. - Щороку представники агрохолдингу беруть участь в зборах громад, де обговорюються підсумки спільної роботи, плани на наступний період, побажання щодо надання додаткових послуг орендодавцям і т. д. В результаті зусиллями нашого холдингу вирішуються багато проблем сучасних сіл: відновлення доріг, ремонти приміщень освітніх і медичних установ, водопроводів, а також організація культурного дозвілля - святкування державних і релігійних свят, днів села, проведення спортивних змагань для місцевих жителів і т. д.".
Зрозуміло, що інші агрохолдинги також дбають про соціальні потреби тих територій, на яких розташовані їхні виробництва. В Україні лише 17% земель не задіяно в сільському господарстві - тобто на 83% території країни агровиробники зобов'язані вибудовувати вигідну обом сторонам взаємодію з власниками землі.

На сьогодні десяти найбільшим агрохолдингам належить близько 20% всіх орних земель України. Середня врожайність на полях будь-якого з цих холдингів в середньому в два рази вище, ніж у дрібних аграрних підприємців. У той же час середні і дрібні фермери дають роботу більшості зайнятих в сільському господарстві сільських жителів.
Багато хто розглядає таку ситуацію не тільки як доказ ефективності агрохолдингів, а й як виклик для соціальної політики держави в сфері АПК. На думку деяких економістів, підвищення ефективності та подальше зростання агрохолдингів спричинить зростання безробіття в селах і погіршення соціальної ситуації.
Поки так не відбувається - навпаки, сільгоспвиробники скаржаться на брак робочих рук в багатьох регіонах. Однак побоювання людей не зникають, так що соціальна роль агрохолдингів в регіонах їх роботи знижуватися явно не буде.

Крім того, як запевняє нас Володимир Зеленський, вже в наступному році ринок сільгоспземель в Україні буде офіційно відкритий. Хоча неофіційно він працює вже давно. Землі сільгосппризначення активно відчужуються через договори емфітевзису на 50, 100, 200 і більше років, договори довгострокової оренди з виплатою орендної плати за весь строк користування, оформлення заповітів і т. д.

Соціальної гостроти питанню відкриття ринку землі додає нерозуміння власниками землі способів захисту їх прав. Існує думка, що в разі відкриття ринку заможні інвестори скуплять всю землю і почнеться час нових феодалів. Це помилкове припущення, але воно міцно закріпилося в умах людей. На практиці ж відразу скупити всі паї, за якими укладені договори користування, буде просто неможливо, та й не потрібно.

Однак відкриття ринку землі неминуче викличе певне зростання соціальної напруженості. І в цій ситуації хороші відносини між агрохолдингами та ОТГ будуть особливо важливі.

Дві моделі взаємодії
В рамках реформи децентралізації процес формування ОТГ триватиме до кінця першого півріччя 2021 р. Незалежно від конкретики взаємин з місцевими органами влади у аграрного бізнесу завжди є вибір: працювати з керівництвом ОТГ або робити акцент на адресну допомогу населенню.

"Як правило, у нас формується ефективна взаємодія з місцевою владою. Але ось один з небагатьох негативних моментів: за час створення ОТГ були випадки, коли головою об'єднаної громади вибирали нашого прямого конкурента по земельному банку. За законодавством він від підприємницької діяльності відійшов, але за цей час відійшла і частина землі від нас до його сім'ї, до якої перейшов бізнес. І не тільки від нас, але і від інших користувачів земельних ділянок на території ОТГ.

Також в підпорядкування керівництву ОТГ перейшли незатребувані паї та інші землі. Які можуть бути стосунки з такими головами? - описали ситуацію в Ukrlandfarming. - Але такі випадки поодинокі, ми всі живемо дружно. З позитивних прикладів можна привести Лохвицький і Гадяцький райони Полтавської області або Овруцький район Житомирської області, де розташований наш Поліський кластер. В Поліссі новостворена Овруцька ОТГ з нашою допомогою буквально недавно побудувала п'ять автобусних зупинок в населених пунктах, де ми орендуємо землю. Наш агрохолдинг ремонтує дороги у всіх 22 областях, де працює, і в цілому активно підтримує інфраструктуру сіл, піклується про їх благоустрій та соціальну сферу. У багато проектів частково вкладаємо кошти ми, частково - ОТГ. Так і має бути".

"Коли в роботі з місцевою владою різних рівнів виникають якісь проблемні моменти, представники центрального офісу виїжджають на місця, щоб їх вирішити. Керівництво Групи компаній вирішує виниклі суперечності вже на рівні області, - пояснила Світлана Щиборщ. - При необхідності зустрічається з губернатором або його заступником. Скажімо, такі зустрічі останнім часом були в Тернопільській і Чернігівській областях. А вже співробітники відділу земельних ресурсів, відповідно, працюють з чиновниками на рівні ОТГ або районної держадміністрації ".

Деловая столица, Денис ЛАВНИКЕВИЧ