Випуск №10. ЗЕМЛЕРОБСТВО ОНЛАЙН. ЯК НАШІ АГРАРІЇ ЗАСІВАЮТЬ СВОЮ КРЕМНІЄВУ ДОЛИНУ


Наша країна стала відмінним ринком для молодих IT-компаній, готових працювати в аграрній сфері. Такі стартапи є - але інвестицій їм поки не вистачає.

Україна - далеко не лідер по врожайності і по прибутковості АПК з одного гектара оброблюваної землі. Навіть не те що не лідер - скоріше взагалі аутсайдер, якщо враховувати високу якість українських земель. В середньому по світу виручка з гектара становить близько $ 1600, тоді як в Україні показник прибутковості з гектара (з урахуванням необроблюваних земель) становить близько $ 200.

Низька ефективність українського аграрного сектора пригнічує, і списувати її на важку радянську спадщину вже ніяк не виходить. Швидше тут справа в неготовності інвестувати в нові аграрні технології. Як вважає CEO групи компаній Ukrlandfarming Олег Бахматюк, потенціал ринку - рости на 20% щорічно. Україна може експортувати значно більше агропродукції, ніж сьогодні, - але для цього необхідно створити сприятливі умови.

AgriTech - під цією назвою об'єднують технологічні розробки, орієнтовані на використання в сільському господарстві. І, відповідно, стартапи, які цими розробками займаються. AgriTech сьогодні - одна з найбільш привабливих галузей для підприємців та інвесторів. За останні п'ять років інвестиції в AgriTech-стартапи по всьому світу зросли більш ніж в десять разів і зараз перевищують $ 5 млрд на рік.

Структура цього бізнесу типова для сучасного індустріального світу: є невеликі компанії-стартапи, що створюють проривні технологічні розробки; є великі промислові компанії (в нашому випадку - агрохолдинги), які вкладають кошти в інноваційне землеробство - а значить, і в AgriTech-стартапи. Такі інновації допомагають підвищити рентабельність бізнесу і отримати конкурентні переваги на ринку.

В Україні у 2018 р найбільше в інноваційне землеробство вклали компанії Kernel ($ 2,7 млн), МХП ($ 2,5 млн), AP Group ($ 2 млн), "Астарта-Київ" ($ 1 млн), Harveast ($ 1 млн ), "Епіцентр" ($ 0,42 млн). Але цей ринок набагато складніший, ніж може здатися на перший погляд.

Хто і в що вкладе гроші?
"Агротех в нашій країні розвивається досить швидко і бурхливо, і в тому напрямку, в якому його рухає Україна. Він показує хороші результати в плані контролю, але сильно відстає, на жаль, по точному землеробству, якщо порівнювати з іншими країнами, - сказав в коментарі "ДС" заступник генерального директора з питань аграрних IT-інновацій групи компаній Ukrlandfarming Володимир Бабій. - Ми зараз інструменти точного землеробства купуємо в основному в США та інших країнах. Є свої напрацювання, є стартапи в Україні, що працюють в цьому сегменті, але, на жаль, вони ще на ранніх стадіях. Ми відстаємо, бо не дуже багато інвестуємо в дану сферу ".

За словами експерта, якщо брати по Агротех в цілому, то Ukrlandfarming, звичайно, вкладає гроші в цей напрямок. "Ми створюємо спільно з BITREK рішення, які працюють на Ukrlandfarming і доступні на ринку України. Якщо брати по точному землеробству, то ми тут впроваджуємо швидше рішення наших закордонних партнерів, у яких беремо обладнання. Мова про обладнання, яке використовується в областях Precision Farming, Precision Planting (точне фермерство, точне землеробство), - пояснив Володимир Бабій. - Є ще деякі рішення, про які ми консультуємося спільно з нашими американськими колегами в MD. Думаю, в сегменті Агротех в Україні в найближчі роки будуть з'являтися нові стартапи, нові ідеї. І ці ідеї будуть переростати в нові великі компанії, які стануть впроваджувати свої розробки не тільки в Україні, але і в світі ".

Хоча в Україні є потужний і розвинений агроринок з гарантованим попитом на технічні новинки, але до цих пір немає інвестиційних фондів, сфокусованих на інвестиціях в AgriTech-стартапи. Окремі інвестиції в цей сектор роблять вітчизняні венчурні фонди, як правило, працюють в зв'язці з іноземними акселераторами і інвесторами. Однак поки більшість інвестицій у вітчизняні AgriTech-стартапи на рахунку окремих IT-бізнесменів і великих агрохолдингів - тобто тих, хто найбільше зацікавлений в проривних технологічних розробках.

За оцінками експертів, щорічний обсяг інвестицій в українські AgriTech-проекти не перевищує $ 5 млн. Але і це непогано, якщо врахувати, що п'ять-сім років тому цей сектор взагалі не був помітний на ринку.


Як "прокачати" сільгоспугіддя
Якщо ще 5-10 років тому на вістрі прогресу в Агротех були технології точного землеробства, то сьогодні ними вже нікого не здивуєш. Навіть в Україні вони так чи інакше впроваджені приблизно на 30% посівних площ.

Сьогодні на перший план виходять технології, що забезпечують глибоку аналітику в режимі реального часу. Інакше кажучи, щоб оцінити здоров'я врожаю, одного, нехай і досвідченого фермерського погляду на рослини, недостатньо. Наприклад, команда американо-української агрокомпанії Evergreen FS, що займається поставками добрив і гербіцидів, пропонує фермерам "прокачати" сільгоспугіддя. Після багаторічних пошуків і тестування технологій, які полегшили б життя фермерам, Evergreen FS зупинилася на можливості штучного інтелекту (ШІ). Саме цей інструмент довів свою ефективність для діагностування врожаю. Наприклад, ШІ здатний передбачити зростання шкідливих грибків або виявити проблему нестачі води ще до того, як це можна буде визначити на око. Така рання діагностика допомагає вчасно вжити заходів і тим самим запобігти загибелі рослин.

Evergreen FS вже поставила на потік послугу сканування полів. Обходиться вона фермерам в $ 6-10 за акр (0,405 га). Компанія вважає, що сума цілком підйомна, а в порівнянні з цінниками на препарати для боротьби із захворюваннями рослин виходить дешевше.
Схожа технологія пропонується стартапом Ceres Imaging - він надає фермерам детальний аналіз фото, зроблених висотними дронамі, пролітають над полями. Алгоритм використовує датчик, який визначає невидимі людському оку світлові хвилі. Вони сигналізують ШІ про стан здоров'я посадок. Раніше ця технологія застосовувалася для діагностування фруктових садів і виноградників, але потім розробники зуміли розширити сферу її застосування.

Алгоритм вивчає знімки і становить по ним карти, на яких наголошує проблемні області. Цікаво, що коли команда експертів-агрономів вперше скористалася підказкою ШІ, відвідавши відмічені сектори, то вона не змогла знайти нічого підозрілого. Але, як з'ясувалося пізніше, довіряти в цьому питанні власним очам не варто: вже через кілька тижнів рослини в тому секторі, на який вказав ШІ, захворіли.


             Блокчейн і торгівля сільгосппродукцією
Найімовірніше, наступним кроком в AgriTech-індустрії стане кардинальне вдосконалення бізнес-технологій. Завдяки використанню технології блокчейн вести розрахунки і будувати ділові взаємозв'язку стане значно простіше. В Україні весною 2019 р планують запустити першу в світі децентралізовану біржу з торгівлі сільгосппродукцією.
За словами авторів проекту, унікальність біржі полягає в тому, що трейдери зможуть як купити товар, так і застрахувати ризики. Термін окупності проекту становить п'ять років, а спочатку запустити його хочуть на території України, Великобританії і Мадагаскару. В реалізації ідеї беруть участь компанії Suntri (Лондон) і Hola firm (Мадагаскар).
Далі ринком будуть затребувані конструктори smart-контрактів для торгових і інвестиційних угод, які враховують специфіку АПК. Власники землі та керуючі проектами отримають прямий доступ до постачальників ресурсів, технологій та інформації, збільшать свій прибуток за рахунок зниження сировинних, виробничих, логістичних та комерційних витрат.