Відкрита заява Олега Бахматюка Президенту України Володимиру Зеленському

Шановний Володимире Олександровичу!

Звертаюся до Вас, адже ситуація фактично зайшла у глухий кут. Звертаюся від імені компанії, в якій працює 27 тисяч людей, яка протягом 5 останніх років намагається працювати в нашій державі, незважаючи на події і ті втрати, які ми понесли на Сході України, починаючи від втрачених виробничих потужностей і закінчуючи інфляційними. Звертаюся від імені компанії, яка виробляє 1% ВВП, яка платить 3 мільярди гривень податків, яка виплачує більше 3,5 мільярдів гривень зарплати.

Звертаюся тому, що ми вчергове опинилися в ситуації, коли ми абсолютно безсилі і беззахисні перед діями державних силових структур. Новостворені органи Генеральної прокуратури чи новий Генеральний прокурор, як і старий керівник НАБУ, вчергове поновили кримінальну справу, яка стосується провадження стосовно VAB банку. Справу, яка вже була досліджена усіма силовими структурами нашої держави: Національною поліцією, Службою безпеки України, прокуратурою. Було проведено масу експертиз, масу слідчих дій, обшуків. Фактично компанію тероризували протягом 5 років, а ми все шукали якогось конструктиву, стукали в двері, хотіли бути почутими. Ми пропонували сісти за стіл переговорів, щоб зберегти компанію, яка має великий вплив на економіку нашої держави. Ми хочемо чесної і відвертої розмови щодо ситуації, яка склалася з банками. Ми хочемо відкритості і конструктивних переговорів, що і Вами декларувалося. Але ми бачимо, що і НАБУ, і органи Генеральної прокуратури працюють у рамках кон’юнктури, в якій закон не має жодного значення. А має значення намагання сподобатись, знайти чергову жертву.

Нас дивує, що бажання сісти і домовитись конструктивно не зустрічає розуміння. Ми запропонували Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виплатити 8 мільярдів гривень боргів наших банків. Подібної пропозиції не робив жоден із власників ліквідованих або визнаних неплатоспроможними банків. Востаннє ми свою пропозицію офіційно озвучили 27 жовтня, а вчора були проведені слідчі дії, обшуки, затримуються наші працівники по давно спростованих звинуваченнях. Фактично НАБУ бере на себе повноту влади призначати винних, а не проводити кримінальний процес. Тим більше, що у керівника НАБУ стосовно нашої компанії існує прямий конфлікт інтересів.

Ми не розуміємо, чому на нашу конструктивну позицію залучити міжнародних аудиторів, з чим ми зверталися і до Фонду гарантування вкладів, і до керівника Офісу Президента, ми отримали лише відповідь, що знищити набагато краще, ніж зберегти. Що отримати ніщо замість наповнення бюджету - це набагато краще. Порушується закон, і ми не маємо жодної можливості захищатись. Адже нас вже призначили винними. І в нашому суспільстві людина, яку назвали “олігархом”, апріорі стає винною і має бути покарана тільки тому, що паном Рябошапкою чи паном Ситником причислена до цієї категорії. Ми вважаємо, що це неправильна, несправедлива і нерозумна позиція. Є цілий ряд порушень законодавства України та міжнародних стандартів щодо повторного відкриття кримінальної справи. Справа по цих епізодах закривалася 5 разів! Такого немає в жодній країні світу. Подібними діями відкривається скринька Пандори. І негативні наслідки цього ляжуть на Вас, на Уряд, адже збереження економічних одиниць - це першочергове завдання, яке декларуєте і Уряд, і Ви.

Ми просимо Вас втрутитись у цей процес. Просимо зупинити призначення винних без жодного права на захист. Просимо Вас визначити переговорників, що можуть бути конструктивними у даному діалозі. Ми готові до будь-яких зовнішьоекономічних радників, що мають досвід з міжнародної роботи з реструктуризації, з аудиту. Наша компанія залучила близько 2 мільярдів доларів кредитних коштів, за які збудувала активів на 2,5 мільярди на території України. Це дві найбільші у світі птахофабрики, це найбільші в Європі елеватори, які можуть обслуговувати до 3 млн гектарів посівів, це техніка на 600 мільйонів, це інкубатори, це насіннєві заводи, це станції з обслуговування техніки. Це маса об’єктів, які будують соціально-економічну складову нашої держави. Нам важко йти проти палиці і проти автомата. Проти людей, які нас не чують. Нам важко говорити з людьми, чиє кредо - знищити, а не будувати. Для яких прагнення домовитись - це прагнення лише задовольнити власні амбіції.

Прошу Вас втрутитись у ці процеси. Я не спекулюю людьми, які працюють. Я нагадую, що те, що руйнують, дуже важко відбудувати. Ви це знаєте як людина, яка багато чого створила у житті. Я закликаю Вас захистити бізнес, який прагне максимально повернути заборгованості державі, який хоче продовжувати платити податки до бюджету. Компанія - це як тіло: розібране на шматки, має цінність набагато меншу від цілого живого організму. Я не звертався до Вас раніше, і зараз роблю це вимушено, адже ситуація зайшла у глухий кут, а інформація подається однобоко.

Ми залишаємо за собою право боротися, залучати міжнародних юристів. Ми доведемо свою правоту у міжнародних судах, і ті люди, що зараз приймають незаконні рішення, отримають відповідні наслідки. Але ми розуміємо, що від війни виграє лише той, хто продає зброю. Люди, що нищать те, що вони ніколи не створювали, потім просто відійдуть в бік або понесуть якусь відповідальність, але це вже не матиме жодного значення. Закликаю Вас - не дайте силовим структурам знищити раціональне зерно, не дайте їм брати в заручники бізнес. Ми готові до конструктиву. І ми готові детально довести, що наші законні права порушені десятикратно, що нас позбавили права бути почутими. Що десятки разів проти нас чинилися речі, абсолютно неприпустимі в європейському середовищі. Що потреба підмінює законність. Вдячний вам і прагну домовитись, щоб компанія працювала, щоб Фонд гарантування вкладів та Національний банк отримали максимально можливу економічну компенсацію, щоб ми працювали над створенням, а не боротьбою з економічними шакалами, детективами, прокурорами, суддями, що нищать компанію.

Володимире Олександровичу, я закликаю Вас просто сказати своїм підлеглим: поверніться до закону й елементарної логіки, сядьте за стіл переговорів і знайдіть рішення, яке буде вигідне державі і дозволить наповнити бюджет і зберегти 27 тисяч робочих місць. Ми два роки просимо лише цього. Сподіваюся, що Вас вони почують.

Олег Бахматюк

голова Ради директорів "Укрлендфармінг"