Заява Олега Бахматюка щодо рішення Верховного суду, який визнав неправомірним дії НБУ по виведенню з ринку банку «Фінансова ініціатива»

17 червня  2020 року  Верховний суд виніс остаточне рішення, яким підтвердив незаконність  рішень правління Національного Банку України  щодо виведення банку «Фінансова Ініціатива» з ринку.  Суд  визнав дії НБУ  протиправними та скасував постанову правління Національного банку. Ми боролись за справедливість 5 років. Це рішення поставило крапку в цій історії. 

Ці 5 років ми постійно стикались з безпрецедентним адміністративним тиском НБУ на компанію, на її менеджмент, на мене особисто, як акціонера. Ми пережили величезну кількість маніпуляцій, фейків і бруду, вилитого на нас. Рішення суду підтвердило мої слова, які я сказав на другий день після рішення НБУ про виведення банку з ринку: це був абсолютно стабільний банк, він мав можливість і далі успішно працювати, обслуговувати депозити і кредити. 

Вважаю, що рішення тодішнього керівництва НБУ, яке приймало таке неправомірне рішення, було злочинним. Верхом цинізму було проводити такі дії за рахунок дисконту державних облігацій, які банк мав на балансі. Нагадаю, основним аргументом НБУ щодо визнання банку «Фінансова Ініціатива» неплатоспроможним було невиконання банком зобов’язань  за  кредитами рефінансування НБУ у розмірі 1 977,8 млн грн, або 13,1% всіх зобов’язань банку, в заставі якого були облігації внутрішньої державної позики. Як встановив суд, на момент віднесення до категорії неплатоспроможних дані зобов’язання банку «Фінансова Ініціатива» були повністю погашенні в результаті списання НБУ застави ОВДП  за заниженою ціною. Ще в 2017 рішеннями судів  було визнано незаконність списання ОВДП, Національний Банк  України зобов’язали компенсувати суму збитків, нанесених неправомірними діями, в розмірі 618,450 млн грн.  В 2018 році НБУ визнав свої незаконні дії та підписав мирові угоди з Фондом гарантування вкладів (який на момент був розпорядником Банку)  та компенсував 618,450 млн грн.

Вочевидь те, що називали «чисткою», було насправді економічно необґрунтованою ампутацією банківської системи, яка перетворилась з важливого інструменту кредитування економіки в інструмент обслуговування спекулятивних операцій. Час дасть оцінку цим подіям. Безсумнівним є одне: конструктивний діалог завжди є кращим за війну. Ці 5 років війни проти нас мали наслідком величезний негативний вплив на структури, які забезпечують достойною роботою десятки тисяч людей. 5 років ми доводили свою правоту, яка і так була очевидною для всього ринку: банк міг працювати. Активи банку на дату введення тимчасової адміністрації складали 15,3 млрд. грн. «Фінансова ініціатива» входила в 20 найбільших банків України, і не було б ніяких проблем ні з депозитами (депозитний портфель становив 3,5 млрд. грн), ні з обслуговуванням рефінансування. Це були свідомі протизаконні дії з боку чиновників НБУ, що лише прикривались гаслами «очистки банківської системи», а не проводили її.

Питання відновлення справедливості було для мене принциповим. Звичайно, за ці 5 років банк просто знищили.  При цьому всі ці 5 років керівництво НБУ і наближені до них «активісти» дозволяли собі неправдиві і маніпулятивні заяви в наш бік. Правда перемогла, але якою ціною? Кому була вигідна ця неправомірна і безглузда з точки зору інтересів держави війна? Це питання оцінок. Ми ж зупинимось на доведених Верховним судом фактах:
- банк було виведено з ринку неправомірно;
- менеджмент банку діяв згідно норм чинного законодавства;
- акціонери банку діяли згідно законів України і не порушували їх;
- неправомірними діями НБУ банк був штучно доведений до банкрутства;
- наслідками неправомірних дій НБУ були величезні економічні збитки.

Відновлення справедливості було особисто для мене важливим. Важливим для всього суспільства, вважаю, буде справедливе покарання винних у цих неправомірних діях щодо банку. Ми не зупинимось і діятимемо в правовий спосіб, щоб не допустити повторення такої несправедливості.